Bijna alle adverteerders maken gebruik van een reclamebureau bij het opzetten van een televisiecampagne. Het ontwikkelen van een televisiecommercial is complex. Een bureau kan samen met de adverteerder een goede en creatieve commercial ontwikkelen.

Het reclamebureau bedenkt één of meerdere concepten. Als de adverteerder een concept goedkeurt verzorgt het bureau ook de verdere uitwerking. Afhankelijk van het voorstel zoekt het bureau de benodigde locatie om te filmen. Er komen voorstellen voor acteurs en/of de voice over (de commentaarstem bij de film). Vaak werken een regisseur en een productiebedrijf mee aan het maken van de commercial. De montage van de film, het bijplaatsen van muziek en geluid vindt plaats in een studio.  

- De lengte van de commercial.
- Het aantal versies.
- De locatie waar gefilmd wordt (een studio of een buitenlocatie).
- De acteurs en voiceover.

Daarnaast moet je rekening houden met de kosten van een opnamestudio of locatiehuur, regie, montage, afkoop van BUMA Stemra rechten en het maken van uitzendkopieën.


Dan volgen meestal de belangrijke vragen: op welke zenders en welke tijdstippen én hoe vaak wil je de commercial laten uitzenden? Met die informatie kan de adverteerder zendtijd aanvragen en inkopen. Veel adverteerders maken daarbij gebruik van een mediabureau. Een mediabureau kan adviseren bij het bepalen van de doelstellingen en de strategie van de campagne. Maar zij kunnen ook de zendtijd inkopen, de administratie regelen en de campagne evalueren. Mediabureaus weten van de hoed en de rand. Dat kan de adverteerder helpen bij onderhandelingen met een exploitant.

Meer weten over inkopen van zendtijd bij Ster?

Ster verwerkt de aanvraag en geeft in een uitzendschema aan op welke dagen, zender(s) en tijdstippen de commercial op televisie is te zien.

De commercial dient minimaal één werkdag van te voren voor 12.00 uur in bezit van Ster te zijn.
In de aanleverspecificaties staat alles uitgelegd. Aan het einde van iedere werkdag verstuurt Ster alle commercials digitaal naar het Nederlands Omroep Bedrijf (NOB). Het NOB zorgt ervoor dat de commercials worden uitgezonden.


Ster biedt de mogelijkheid om scherp in te kopen en te profiteren van de kracht en diversiteit van de publieke televisienetten. Neem contact op met een van onze accountmanagers. Zij vertellen graag meer over de mogelijkheden.